Ambra - składnik tak ważny w perfumach, skąd pochodzi?

7227 Wizyt 0 Komentarze Dodane przez: Damian Kategoria: Blog

Perfumy w których skład wchodzi Ambra szara ( Amergis Tincture) mają orientalny charakter są rozgrzewające i idealnie nadają się na zimne dni. Jest to składnik który perfumom nadaje odprężający i poprawiający nastrój zapach. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się skąd pochodzi ten składnik

Ambra - składnik tak ważny w perfumach, skąd pochodzi?

Perfumy, w których skład wchodzi Ambra szara ( Amergis Tincture) mają orientalny charakter, są rozgrzewające i idealnie nadają się na zimne dni. Jest to składnik, który perfumom nadaje odprężający i poprawiający nastrój zapach.

Czy wiesz skąd pochodzi ten zjawiskowy składnik, który niegdyś był używany do produkcji perfum? Ambra - jest to wydzielina z przewodu pokarmowego kaszalota (gatunek wieloryba), słabo rozpuszcza się w alkoholu, lepiej natomiast lepiej w tłuszczach.

W dzisiejszych czasach odchodzi się od stosowania ambry pochodzenia zwierzęcego, ze względu na ochronę kaszalotów stała się ona bardzo trudno do pozyskania. Podjęto więc próby zastąpienia tego składnika formami syntetycznymi, jednak są to tylko namiastki prawdziwego surowca.

Sama ambra z kaszalota jest bezwonna jednak po poddaniu jej obróbce w postaci rozdrobnienia oraz po poddaniu jej działaniu alkoholu etylowego i dojrzewaniu przez pół roku uzyskuje ona swój znany słodki, trochę gorzkawy i bardzo zmysłowy zapach. Jako składnik perfum wspomaga ona utrwalanie zapachów i od zawsze była genialnym wręcz afrodyzjakiem. W dzisiejszych czasach w związku z dużą cena dochodzącą do nawet 20 tys. dolarów za 1 kilogram tego surowca, zaczęto używać syntetycznych zamienników.

Trzy najpopularniejsze z nich to Ambroxan, Absolut labdanum oraz Benzoes.

Ambroxan to teraźniejsza Ambra, jest ona otrzymywana ze związku chemicznego znajdującego się w wyciągu z szałwii muszkatołowej. Ma on zastąpić Ambrę pochodzenia zwierzęcego. Jest porównywalna z naturalnym składnikiem, posiada miły ciepły zapach, który zawiera nuty drzewne skórzane oraz korzenne. Jest słodka, kremowo-piżmowa i dosyć długo wyczuwalna na skórze.

Absolut labdanum to drugi składnik porównywalny z Ambrą i jest on pochodzenia roślinnego. Jest to żywica pobierana z rośliny zwanej czystkiem, która jest popularna w krajach śródziemnomorskich. Aby uzyskać składnik wykorzystywany do produkcji perfum, należy ją ogrzać aż stanie się miękka i lepka. Zapach tejże żywicy jest ciężki syropowy ale balsamiczny i karmelizowany, lekko przypalony. Z czystka produkowany jest również olejek eteryczny mający natomiast świeższą i żywszą nutę w porównaniu do absoluta.

Ostatnim ze składników który ma oddać zjawiskową naturę Ambry jest Benzoes. Jest to kolejna roślinna żywica. Pochodzi o nazwie styrakowiec. Tradycyjnie styrakowiec był wykorzystywany do produkcji n.in. kadzideł natomiast dopiero w ostatnich czasach zyskał na popularności jako składnich perfum. Benzoes, który używa się w przemyśle kosmetycznym to małe twarde kryształki, które przed użyciem do produkcji perfum muszą również być podgrzane i rozcieńczone. Benzoes posiada silny, słodki zapach, przypominający wanilię mający jednak lekko wyczuwalną, nadpaloną balsamiczno - korzenną nutę. Benzoes spowalnia ulatnianie się zapachów, dzięki czemu zapachy pozostają z Tobą na dłużej. Jeżeli jesteś fanem whisky zapach ten dzięki swojej drzewno nadpalonej nucie również powinien przypaść Ci do gustu.

Jest wiele odmian tego znanego składnika perfum jakim jest Ambra do dzisiaj perfumiarze poszukują alternatywnych zapachów aby zastąpić ten jakże ważny, egzotyczny i głęboki składnik. Ambra od zawsze była bazową nutą perfum i jej zadaniem było wspomaganie innych nut zapachowych, uwypuklanie ich oraz przedłużanie ich trwałości. Jako że jest to nuta bazowa zaczyna być wyczuwalna dopiero gdy nuty głowy i serca zanikają, wtedy właśnie Ambra wchodzi na pierwszy plan ukazując swoją głębię i ciekawy drzewno balsamiczny zapach.

Poniżej znajdziesz trzy kompozycje, które mają w swoim składzie nutę Ambra.

Calvin Klein Obsessed for Women jest to nowa wersja znanego i lubianego Calvina Kleina Obsession z 1993 roku, o świeżym, orientalnym i romantycznym charakterze, idealna nadaje się do noszenia dla nowoczesnych kobiet do noszenia do pracy.  Ambra pojawia się w nich jako nuta bazowa, w połączeniu ze zmysłowym piżmem, a w otwarciu wyczuwalne są orzeźwiające nuty owoców cytrusowych, neroli i żywicy elemi, przechodzące w serce w postaci białej lawendy, szałwii i liści fiołka. 

Polecamy nasze perfumy lane odpowiednik Faktoria Perfum Nr 228

Tom Ford White Patchouli jest to woda perfumowana dla pań. Powstała w 2008 roku, ma szyprowy charakter oraz mocno wyczuwalne drzewne tony. Ich egzotyczną głębię i zmysłowość udało się uzyskać dzięki połączeniu dość wyrazistych nut głowy w postaci piwonii, bergamotki, kolendry oraz nut kwiatowych z łagodniejszymi tonami serca, w którym pojawia się jaśmin, ambra i róża. Głównym składnikiem perfum, zgodnie z ich nazwą jest paczula, pojawiająca się jako nuta bazowa, wraz z nutami drzewnymi oraz kadzidłem. Kompozycja Tom Ford Patchouli to propozycja dla pań, które nie obawiają się podkreślać swojej zmysłowości umiejętnie dobranym, intrygującym zapachem.

Polecamy nasze perfumy lane odpowiednik Faktoria Perfum Nr 256

Paco Rabanne 1 Million Należąca do grona najchętniej wybieranych przez mężczyzn, ale także szukające prezentu dla nich panie, woda perfumowana Paco Rabanne 1 Million dla wielu osób, zgodnie z nazwą, pachnie jak milion dolarów. Zapach sukcesu, który postanowił zaproponować mężczyznom projektant Paco Rabanne, udało się stworzyć dzięki połączeniu takich nut, jak soczysta mandarynka i świeża mięta w otwarciu oraz rozgrzewający cynamon i zmysłowa róża w nutach serca. Baza stworzona ze zmysłowej ambry i męskiej skóry powoduje, że całość staje się fascynującą opowieścią o drodze życiowej mężczyzny dobrze wiedzącego, czego chce. Zamknięte w wyjątkowo efektownym flakonie w kształcie sztabki złota, perfumy Paco Rabanne 1 Million to udane połączenie sukcesu, harmonii oraz luksusu otaczających używającego ich mężczyznę.

Polecamy nasze perfumy lane odpowiednik Faktoria Perfum Nr 375

Komentarze

Dodaj komentarz