Światowa stolica perfum - poznaj miasteczko Grasse

799 Wizyt 0 Komentarze Dodane przez: Paula Kategoria: Perfumy

Lazurowe Wybrzeże w dużej mierze kojarzy nam się z fantastyczną pogodą, festiwalem w Cannes oraz niezwykłym klimatem unoszącym się na ulicach Marsylii. Nieco na uboczu, zaledwie godzinę drogi od Nicei, znajduje się niewielkie miasteczko Grasse. Wszyscy miłośnicy pięknych zapachów powinni się tam udać, ponieważ uznaje się to miejsce za światową stolicę perfum. 

Spis treści:

  1. Światowa stolica perfum - dlaczego właśnie Grasse?
  2. Stolica perfum z międzynarodowym muzeum
  3. Perfumy Grasse - piękno Prowansji

Światowa stolica perfum - dlaczego właśnie Grasse?

Wspomnieliśmy już, że Lazurowe Wybrzeże doskonale znane jest ze swojego śródziemnomorskiego klimatu. Pozwala on na rozwój kwiatów, które są wykorzystywane do produkcji najpopularniejszych perfum na świecie. Centyfolię znajdziecie w kultowych perfumach No. 5 od Chanel, natomiast z jaśminu bardzo chętnie korzystają producenci Diora.

Warto wspomnieć, że światowa stolica perfum na swoje miano "pracowała" bardzo długo. Grasse słynęło z garbarstwa, a popularność przyjemniejszym zapachom przyniosło perfumowanie rękawiczek oraz innych skórzanych produktów od czasów epoki Renesansu.

Stolica perfum z międzynarodowym muzeum

Stolica perfum w żadnym stopniu nie mogłaby szczycić się swoją nazwą bez miejsca, w którym poznamy najróżniejsze zapachy, nie tylko kojarzące się ze światowymi producentami. Znajdziemy tutaj zarówno rozmaite aromaty przypominające dobrze znane odpowiedniki perfum, jak również nieco ostrzejsze, charakterystyczne zapachy marihuany czy whisky.

Warto również wspomnieć, że w Grasse możemy spotkać wiele perfumerii, na czele z najstarszą na świecie Galimard, która funkcjonuje od 1747 roku. Oczywiście to właśnie tam znajdziemy także osoby, będące niejako odpowiedzialne za produkcję perfum oraz kompozycję ich aromatów, tak zwane Nosy.

Perfumy Grasse - piękno Prowansji

Poza samymi perfumami, Grasse charakteryzuje się również typowym pięknem Lazurowego Wybrzeża. Możemy tam dojechać bez większych problemów z Nicei, bezpośrednim pociągiem lub autobusem. Warto poświęcić kilka godzin na zwiedzenie tego miejsca.

Architektura tego miasteczka bardzo dobrze pokazuje, dlaczego to właśnie to miejsce wybrano na stolicę perfum. Chociaż Grasse nie należy do największych miejscowości, możemy się tam zagubić w wąskich uliczkach otoczonych niezwykle charakterystycznymi, wąskimi kamieniczkami. Bez wątpienia dużą uwagę przyciągają place z lokalnymi targowiskami, jak również restauracjami serwującymi specjały kuchni śródziemnomorskiej. 

Komentarze

Dodaj komentarz