Tworzenie perfum – jak wygląda proces ich produkcji?

1057 Wizyt 0 Komentarze Dodane przez: Paula Kategoria: Perfumy

Każdy z nas na co dzień z ogromną przyjemnością otacza się pięknymi zapachami, proponowanymi przez licznych producentów perfum, którzy swoje propozycje zamykają nierzadko we flakonach, przypominających małe dzieła sztuki. Niewielu z nas zastanawia się jednak, jak tak naprawdę wygląda tworzenie perfum. Sprawdźmy! 

Spis treści:

 1. Tworzenie perfum – jak wygląda proces?
 2. Jak stworzyć perfumy w domu?
 3. Perfumy z olejków eterycznych?

Tworzenie perfum – jak wygląda proces?

Proces produkowania perfum w profesjonalnych rozlewniach zawsze opiera się na wypracowanych przez lata etapach, które należy wykonywać w ściśle określonej kolejności. Najpierw opracowywana jest receptura, czyli to, jakie składniki znajdą się w danym flakonie i w jakiej ilości. Na kolejnym etapie składniki są sprawdzane oraz dokładnie odmierzane. Po tym fachowcy zajmują się ich zmieszaniem w reaktorze. Bardzo ważna jest tutaj kolejność dodawania poszczególnych składników. Następnie wszystkie składniki są wzmacniane poprzez dodanie utrwalacza i wykańczane dodaniem tak zwanego nośnika zapachu w postaci wody, olejku albo etanolu. Tak powstała substancja zostaje zabarwiona oraz odstawiona, aby mogła dojrzeć i odpowiednio wybrzmieć. Po odpowiednim czasie perfumy są testowane. Jeśli zapach zostaje uznany za udany, wówczas dopiero przystępuje się do wyprodukowania etykiety oraz dopasowanego do perfum flakonu.

Jak stworzyć perfumy w domu?

Wbrew pozorom, tworzenie perfum wcale nie jest proste. Bardzo łatwo o dodanie zbyt wielu składników lub odmierzenie niewłaściwych proporcji, wskutek czego zapach będzie zbyt mocny lub po prostu nieatrakcyjny. Jeśli nie czujemy się mocni w tego rodzaju eksperymentach, najlepszym rozwiązaniem będą perfumy odpowiedniki oryginałów albo sprawdzone przez nas wcześniej zapachy o ulubionych nutach zapachowych. Jeżeli natomiast jesteśmy zdecydowani, aby podjąć się tego rodzaju eksperymentu, najłatwiej będzie zacząć od stworzenia perfum o kremowej konsystencji lub z olejków eterycznych.

Perfumy z olejków eterycznych?

Bardzo dobrym pomysłem na stworzenie swoich pierwszych naturalnych perfum jest eksperymentowanie z olejkami eterycznymi, które cechują się wyrazistym zapachem. Nierozcieńczone są zbyt mocne, a poza tym drażliwe dla skóry. Jeżeli jednak rozcieńczysz je odpowiednim składnikiem, będą trwałe i odpowiednio mocne. Do pierwszych eksperymentów z perfumami z olejków polecamy przede wszystkim te:

 • jaśminowe;
 • kardamonowe;
 • lawendowe;
 • paczulowe;
 • z bergamotki;
 • z trawy cytrynowej;
 • z drzewa sandałowego;
 • ze słodkiej pomarańczy.

A jeśli chcesz kupić gotowy produkt o atrakcyjnym zapachu, to zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą

Komentarze

Dodaj komentarz