Zapachy i ich wpływ na nasze relacje społeczne

86 Wizyt 0 Komentarze Dodane przez: Paula Kategoria: Perfumy

Nie od dzisiaj wiadomo, że dzięki odpowiednio dobranemu zapachowi, możemy wyrazić swoją osobowość, uczcić daną okazję czy podkreślić stylizację. Producenci perfum wręcz prześcigają się w pomysłach, pozwalając nam wybierać spośród coraz większej gamy ciekawych połączeń nut zapachowych zamkniętych w fantazyjnych flakonach.       Czy jednak wpływ zapachów na relacje społeczne to fakt czy mit? 

Spis treści:

  1. Wpływ zapachów na relacje społeczne – prawda czy fałsz?
  2. Jak zapachy wpływają na relacje społeczne?
  3. Jakie zapachy cieszą się największym powodzeniem?

Wpływ zapachów na relacje społeczne – prawda czy fałsz?

Oddziaływanie różnego rodzaju zapachów na otoczenie od dawna jest przedmiotem wielu badań. Nic zresztą dziwnego – w końcu nasz mózg jest w stanie nie tylko dokładnie zapamiętać daną woń, ale i doskonale przyporządkować ją do konkretnej osoby, sytuacji czy otoczenia. Wpływ zapachów na relacje społeczne jest zdecydowanie spory. Jeżeli na przykład nie lubimy jednej z nut zapachowych, osoba nosząca perfumy, które mają ją w składzie, będzie już przy pierwszym spotkaniu odbierana przez nas negatywnie – choć przy bliższym spotkaniu może się okazać, że spokojnie mogłaby zostać naszym przyjacielem. I odwrotnie – jeśli ktoś nosi perfumy lub zamienniki oryginalnych perfum, w których główną rolę odgrywają białe kwiaty, które uwielbiamy – od razu wzbudzi ona naszą sympatię.

Jak zapachy wpływają na relacje społeczne?

Wpływ zapachów na relacje społeczne przekłada się w znacznej mierze na to, w jakim środowisku najczęściej się obracamy. Oczywistym jest bowiem, że chętniej przebywamy w towarzystwie osób, które naszym zdaniem „ładnie pachną” – a zatem używają perfum, które trafiają w nasz gust lub składają się z nut zapachowych, budzących w nas pozytywne skojarzenia. Zamknięty we flakonie zapach świątecznych pierniczków, przyrządzanego przez babcię domowego kompotu albo ulubionych czerwonych róż będzie się nam kojarzył pozytywnie – a więc i w taki sposób odbierzemy osobę, noszącą zapach o lubianych przez nas nutach zapachowych.

Jakie zapachy cieszą się największym powodzeniem?

Nie sposób wskazać jednoznacznie, które zapachy są najpiękniejsze. Dla jednych będą to wonie gourmand, czyli kategoria zapachów jadalnych. Jeszcze inni jako najpiękniejsze wskażą zapachy świeże i cytrusowe lub morskie. Alternatywą są perfumy słodkie, kwiatowe i przede wszystkim kobiece. Fani mocnych wrażeń najchętniej noszą zapachy drzewne, orientalne i skórzane. Wszystko zależy przede wszystkim od osobistych upodobań. 

Komentarze

Dodaj komentarz